x

Rocky River City Schools News Article

RRCSD Science Olympiad Teams Qualify for State Tournament

March 23, 2021

ROCKY RIVER, Ohio – The Rocky River City School District Science Olympiad teams competed at the virtual regional tournament on March 6. Results from the tournament were announced over the weekend and both the Rocky River High School Division C team and the Rocky River Middle School and 9th grade Division B team have qualified for the state tournament.

 

The Division C team finished 12th overall at the regional competition, while the Division B team placed 10th overall. To view the virtual awards ceremony from the regional competition, please click here.

 

This year’s state tournament will be conducted virtually on April 10.

 

The mission of Science Olympiad is to inspire student interest in science outside of the school curriculum through active, hands-on participation in and exposure to STEM disciplines. 

 

A complete list of notable finishes by Division can be found below.

 

RRHS Division C

12th place overall | Qualified for state tournament

3rd place – Wright Stuff – Daniel Achour & Laith Wattar

3rd place – Digital Structures – Daniel Achour & Laith Wattar

4th place – Sounds of Music – Morgan Way & Laith Wattar

4th place – Ping Pong Parachute – Morgan Way & Daniel Achour

5th place – Gravity Vehicle – Daniel Achour & Laith Wattar

5th place – Geologic Mapping – Katrina Raynes & Evan Lei

5th place – Forensics – Marin Way & Evan Lei

6th place – Boomilever – Daniel Achour & Laith Wattar

7th place – Anatomy & Physiology – Marin Way & Grace Wang

8th place – Chemistry Lab – Katrina Raynes & Grace Wang

8th place – Designer Genes – Marin Way & Leanne Wattar

 

RRMS & 9th grade Division C

10th place overall | Qualified for state tournament

1st place – Boomilever – Evan Mathewson & Daniel Yan

2nd place – Elastic Launched Glider – Vivian O’Donnell

2nd place – Ping Pong Parachute – Izza Pangrace & Annie Wismann

4th place – Elastic Launched Glider – Rasmy Shahin

5th place – Digital Structures – Evan Mathewson & Daniel Achour

5th place – Dynamic Planet – Anna Mural & Sophia Vasiloff

5th place – Fossils – Alice Situ & Anna Mural

9th place – Food Science – Alice Situ & Anna Mural

 

© 2021. Rocky River City School District. All Rights Reserved.
View text-based website